Jak prawidłowo dawkować eplerenon?

Eplerenon to lek, który jest zaliczany do grupy antagonistów receptora dla aldosteronu. Jest on stosowany w leczeniu niewydolności serca po przebytym zawale serca oraz w przewlekłej niewydolności serca klasy II wg NYHA. Jak prawidłowo dawkować eplerenon?

Dawkowanie eplerenonu u dorosłych

Dawkowanie eplerenonu u dorosłych zależy od stanu zdrowia pacjenta. U pacjentów, którzy doświadczyli zawału serca, zaleca się rozpoczęcie terapii eplerenonem od dawki 25 mg raz na dobę. Następnie, dawkę powinno się stopniowo zwiększać, kontrolując stężenie potasu w surowicy, do dawki docelowej 50 mg raz na dobę. Leczenie eplerenonem powinno rozpocząć się w ciągu 3-14 dni od rozpoznania ostrego zawału serca.
U pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca klasy II wg NYHA, leczenie powinno również rozpocząć się od dawki 25 mg raz na dobę. Następnie, dawkę należy stopniowo zwiększać, kontrolując stężenie potasu w surowicy, do dawki docelowej 50 mg raz na dobę.
Stężenie potasu w surowicy powinno być oznaczone przed rozpoczęciem leczenia eplerenonem, w ciągu pierwszego tygodnia leczenia i po miesiącu od rozpoczęcia leczenia lub zmiany dawki. Następnie, stężenie potasu w surowicy powinno być oznaczane okresowo w zależności od potrzeb.

Jak szybko eplerenon zaczyna działać?

Czas, po którym eplerenon zaczyna działać, jest zależny od wielu czynników, w tym od indywidualnej reakcji organizmu na lek. Generalni efekty leczenia eplerenonem mogą być zauważalne po kilku dniach od rozpoczęcia terapii.

Jak długo trwa terapia eplerenonem?

Długość terapii eplerenonem jest indywidualna i zależy od stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj jednak lek ten przyjmuje się przewlekle, nierzadko do końca życia pacjenta.

Podsumowanie

Eplerenon to skuteczny lek stosowany w przypadku niewydolności serca. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stanu zdrowia pacjenta. Wszystkie decyzje dotyczące dawkowania i długości terapii powinny być podejmowane przez lekarza prowadzącego, który będzie monitorować stan zdrowia pacjenta podczas terapii.

Bibliografia

https//rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32312/characteristic

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: